Z wizytą w Sejmie RP i na Stadionie Narodowym

W środę, 22 lutego 2017r., uczniowie Zespołu Szkół w Połańcu zainteresowani tematami związanymi z szeroko pojętą wiedzą o społeczeństwie mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Warszawy. Wyjazd odbył się zgodnie z planem, więc już o godz. 7:00 mknęliśmy w stronę stolicy komfortowym autokarem, zapewnionym przez organizatora i sprawdzonym pod względem bezpieczeństwa przed wyruszeniem w trasę przez rzeczowych i profesjonalnych policjantów. Droga minęła szybko i w miłej atmosferze. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie RP. Po odebraniu przepustek i przejściu przez bramki bezpieczeństwa (było przy tym nieco emocji) powitał nas poseł na Sejm RP – Krystian Jarubas.

 

Potem zajęła się nami pani przewodniczka, która oprowadziła nas po sejmowym gmachu. Była okazja, by zapoznać się z historią polskiego parlamentaryzmu, a także wykazać wiedzą podczas mini-quizu, który przeprowadziła nasza przewodniczka. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję uczestniczyć przez chwilę w obradach (trafiliśmy na dzień posiedzenia posłów), wprawdzie tylko w roli obserwatorów i z perspektywy sejmowej galerii, ale zawsze to spore przeżycie. Miłym akcentem okazało się publiczne pozdrowienie nas przez prowadzącego tego dnia obrady Wicemarszałka Sejmu – Joachima Brudzińskiego. Po wysłuchaniu krótkiej dyskusji na temat przekopu Mierzei Wiślanej udaliśmy się na posiłek. Obiad zjedliśmy w sejmowej restauracji – był pyszny, pożywny i zdrowy, choć niektórzy i tak marudzili, tęskniąc za fastfoodami :). Podczas posiłku zamieniliśmy kilka słów z kolejnym ze świętokrzyskich posłów – tym razem był to Pan Kazimierz Kotowski.

Następnym etapem wycieczki była wizyta na Stadionie Narodowym. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (nieustanna ulewa) obiekt zrobił na nas piorunujące wrażenie. Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że jest tak ogromny i nowoczesny. Zaopiekował się nami przewodnik, który oprowadził nas po najciekawszych miejscach. Największy chyba entuzjazm wśród uczestników wzbudziły loże dla vip-ów oraz szatnie zawodników, choć widok z najwyższych rzędów obiektu był też niezapomniany.

Droga powrotna do Połańca upłynęła szybko. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani dotarliśmy do Połańca, gdzie podziękowaliśmy organizatorowi wyjazdu, czyli Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec – Panu Jackowi Tarnowskiemu i kierownikowi wycieczki – Panu Grzegorzowi Samborskiemu. Wycieczka do stolicy była ostatnim etapem projektu sfinansowanego przez połaniecki samorząd. Zakładał on przybliżenie uczniom szkół z terenu gminy Połaniec tematyki związanej z ustrojem naszego kraju – zarówno z władzą samorządową, jak i centralną.

Jako opiekun młodzieży i uczestnik projektu oceniam go jako pożyteczny i potrzebny. Młodzież uzupełniła wiedzę teoretyczną, obserwując praktyczną realizację prawnych zapisów formujących ustrój polityczny naszego kraju, przy okazji zwiedzając ciekawe obiekty społeczno-kulturalne w Staszowie, Kielcach i Warszawie. Warto zaznaczyć, że młodzi ludzie nie ponieśli przy tym żadnych kosztów finansowych, bo projekt został sfinansowany ze środków gminy. Pozostaje mi tylko wyrazić nadzieję, że z podobnych form edukacji będą mogły skorzystać również kolejne roczniki naszych wychowanków.

Marek Pedyński

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information